Myynti, painetut kirjat (1 000 kpl) 2016

Suoramyyntiin sisältyvät kustantajan myynti suoraan loppuasiakkaille, myynti oman kirjakaupan kautta ja omien kirjojen myynti oman kirjakerhon kautta.
Erittelemätön myynti johtuu siitä, että osa kustantajista ei ole voinut eritellä myyntiään kysytyllä tavalla.

Klikkaamalla otsikkoriviä avautuu myynnin jakauma vuonna 2016 myyntiin jälleenmyyjille ja suoramyyntiin.
Klikkaamalla solua avautuu myynnin aikasarja kaaviona.

JälleenmyyjilleSuoramyyntiKokonaismyynti
Kaunokirjallisuus yhteensä3 1984283 627
Kotimainen kaunokirjallisuus1 3442301 575
Käännetty kaunokirjallisuus1 8041931 997
Erittelemätön50454
Sarjakuvat1 025751 101
Lasten- ja nuortenkirjat yhteensä3 3805713 952
Lastenkirjat2 7955273 323
Nuortenkirjat58246628
Erittelemätön2-20
Tietokirjat yhteensä3 5701 5975 168
Yleisteokset28189371
Filosofia, psykologia, rajatieto20846254
Uskonto154430584
Yhteiskunta181151332
Maantiede, matkat, kansatiede15114166
Luonnontieteet, matematiikka, lääketiede290157447
Tekniikka, teollisuus ym.8573101 167
Taiteet, liikunta641159800
Kirjallisuus, kielitiede, sanakirjat6934104
Historia, muistelmat555135691
Erittelemätön17869247
Yleinen kirjallisuus yhteensä11 1752 69713 873
Joista pokkareita1 8231451 968
Eritelty10 9442 60213 546
Erittelemätön23095326
Oppikirjat yhteensä4 6351664 801
Peruskoulun oppikirjat3 071693 140
Lukion oppikirjat1 301141 315
Muut oppikirjat26081341
Erittelemätön314
Painetut kirjat yhteensä15 8102 83918 650
Painetut kirjat kirjallisuuslajeittain eritelty15 5772 76718 344
Painetut kirjat erittelemätön myynti23372305