Myynti, painetut kirjat (1 000 kpl) 2017

Suoramyyntiin sisältyvät kustantajan myynti suoraan loppuasiakkaille, myynti oman kirjakaupan kautta ja omien kirjojen myynti oman kirjakerhon kautta.
Erittelemätön myynti johtuu siitä, että osa kustantajista ei ole voinut eritellä myyntiään kysytyllä tavalla.

Klikkaamalla otsikkoriviä avautuu myynnin jakauma vuonna 2016 myyntiin jälleenmyyjille ja suoramyyntiin.
Klikkaamalla solua avautuu myynnin aikasarja kaaviona.

JälleenmyyjilleSuoramyyntiKokonaismyynti
Kaunokirjallisuus yhteensä3 1353823 517
Kotimainen kaunokirjallisuus1 4191671 587
Käännetty kaunokirjallisuus1 7232121 935
Erittelemätön-72-5
Sarjakuvat83065895
Lasten- ja nuortenkirjat yhteensä3 5995234 122
Lastenkirjat3 2245043 729
Nuortenkirjat37217390
Erittelemätön113
Tietokirjat yhteensä3 3241 2994 624
Yleisteokset425107533
Filosofia, psykologia, rajatieto24030270
Uskonto136281417
Yhteiskunta182118301
Maantiede, matkat, kansatiede13918157
Luonnontieteet, matematiikka, lääketiede30395398
Tekniikka, teollisuus ym.620183803
Taiteet, liikunta449260710
Kirjallisuus, kielitiede, sanakirjat611678
Historia, muistelmat657105762
Erittelemätön10882191
Yleinen kirjallisuus yhteensä10 8892 26513 154
Joista pokkareita1 652441 696
Eritelty10 7862 18412 970
Erittelemätön10281183
Oppikirjat yhteensä4 6641444 809
Peruskoulun oppikirjat3 222663 289
Lukion oppikirjat1 140121 152
Muut oppikirjat30365368
Erittelemätön-10-1
Painetut kirjat yhteensä15 5542 41517 969
Painetut kirjat kirjallisuuslajeittain eritelty15 4522 32817 781
Painetut kirjat erittelemätön myynti10186188