Myynti, painetut kirjat (1 000 kpl) 2018

Suoramyyntiin sisältyvät kustantajan myynti suoraan loppuasiakkaille, myynti oman kirjakaupan kautta ja omien kirjojen myynti oman kirjakerhon kautta.
Erittelemätön myynti johtuu siitä, että osa kustantajista ei ole voinut eritellä myyntiään kysytyllä tavalla.

Klikkaamalla otsikkoriviä avautuu myynnin jakauma vuonna 2016 myyntiin jälleenmyyjille ja suoramyyntiin.
Klikkaamalla solua avautuu myynnin aikasarja kaaviona.

JälleenmyyjilleSuoramyyntiKokonaismyynti
Kaunokirjallisuus yhteensä2 5733972 971
Kotimainen kaunokirjallisuus1 1462001 346
Käännetty kaunokirjallisuus1 4241961 620
Erittelemätön213
Sarjakuvat69156748
Lasten- ja nuortenkirjat yhteensä2 7105893 300
Lastenkirjat2 2375592 796
Nuortenkirjat47030500
Erittelemätön202
Tietokirjat yhteensä3 2271 0884 315
Yleisteokset32682408
Filosofia, psykologia, rajatieto33035365
Uskonto115301416
Yhteiskunta152106259
Maantiede, matkat, kansatiede12315138
Luonnontieteet, matematiikka, lääketiede34989439
Tekniikka, teollisuus ym.9631651 128
Taiteet, liikunta39057447
Kirjallisuus, kielitiede, sanakirjat41648
Historia, muistelmat8092051 015
Erittelemätön- 37421- 352
Yleinen kirjallisuus yhteensä9 2022 16511 367
Joista pokkareita87436910
Eritelty9 5712 11011 681
Erittelemätön- 36855- 313
Oppikirjat yhteensä4 5933004 894
Peruskoulun oppikirjat3 2222263 448
Lukion oppikirjat1 101181 119
Muut oppikirjat26955324
Erittelemätön101
Painetut kirjat yhteensä13 7962 43316 229
Painetut kirjat kirjallisuuslajeittain eritelty14 1632 41016 574
Painetut kirjat erittelemätön myynti- 36722- 344